Νέες πρωτιές και διακρίσεις στο Trofeo Euromarina Optimist Torrevieja της Ισπανίας

Με ένα χρυσό και ένα χάλκινο μετάλλιο επέστρεψαν από την Ισπανία οι τρεις αθλητές Optimist του ΝΟΠΦ οι οποίοι συμμετείχαν σε έναν διεθνούς φήμης αγώνα με την ονομασία «XIV Trofeo Euromarina Optimist Torrevieja 27-30/01/22».

Συμμετείχαν 400 αθλητές από ολόκληρο τον κόσμο ανάμεσα στους οποίους ήταν και οι Πρωταθλητές Ισπανίας, Βελγίου, Γερμανίας, Ταϊλάνδης, Ελβετίας και άλλοι.

Οι αγωνιστικές συνθήκες ήταν εξαιρετικές με 12-15 κόμβους ένταση ανέμων και 15 βαθμούς θερμοκρασία με αποτέλεσμα να πραγματοποιηθούν 10 ιστιοδρομίες σε τέσσερις ημέρες. Οι αθλητές του Ν.Ο.Π.Φ. ξεκίνησαν από την πρώτη ημέρα με πολύ όρεξη και δυναμικότητα πετυχαίνοντας εξαιρετικές επιδόσεις.

Πιο συγκεκριμένα:

• η Φραντζέσκα Κοσμά κατέκτησε την 1η θέση στα κορίτσια U16 ,έχοντας 70 βαθμούς ποινής διαφορά από την 2η Ισπανίδα, και την 4η θέση στη Γενική κατάταξη.
  • Η Ελένη Αλχανάτη κατέκτησε την 3η θέση στα κορίτσια U16 και την 31η στη Γενική και
  • Ιωάννης Τουρνής την 11η θέση στα αγόρια U16 και την 12η στη Γενική.

Συγχαρητήρια στους αθλητές, τον προπονητή τους Μάκη Νικολαΐδη αλλά και τους γονείς των παιδιών για την υποστήριξη που παρέχουν για την άξια εκπροσώπηση της Ελλάδας αλλά και του Ν.Ο.Π.Φ. σε διεθνή αγώνα.